21 List

Melatonina, nie tylko dla snu !

Z pewnością słyszeliście już, że witaminy antyoksydacyjne są bardzo ważne. Ja też nie raz pisałam o tym, że dostarczanie do organizmu antyoksydantów istotnie przeciwdziała starzeniu się naszego ciała. Czy zatem wiedzieliście, że sen również może wam w tym pomoc ? 

Mowa o melatoninie. Melatonina to hormon syntetyzowany i wydzielany głównie przez szyszynkę. Wykazuje wiele korzystnych działań, w tym najbardziej znaną jaką jest regulacja rytmów okołodobowych, ale to nie jedyna funkcja ! Jest ich znacznie więcej i mam nadzieję, że już niedługo poznacie wszystkie w artykule, który napisałam dla jeden z stron zajmujących się tematyką zdrowotną. 

Dzisiaj zdradzę wam tylko, że melatonina ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne, dlatego odpowiednia ilość snu w naszym życiu jest taka ważna. Najwyższe stężenie tego hormonu odnotowano między godziną 24, a 3 rano. Jeśli w tym czasie pracujemy, czy oglądamy film to hamujemy wydzielanie tego związku ponieważ światło jest głównym czynnikiem przeciwdziałającym wydzielaniu melatoniny. 

Jeśli nadal nie bardzo was to zachęca, to dodam, że naukowcy twierdzą, iż melatonina wykazuje nawet silniejsze działanie antyoksydacyjne niż witamina C czy E ! 

Dobranoc ☺️

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ